+48 600 975 414 | +48 600 834 505
dolcar@dolcar.eu
Change language to:
Facebook Instagram

Jak wypożyczyć samochód? Wszystko co musisz wiedzieć o wynajmie auta!

Wynajem samochodu to doskonała alternatywa dla osób, które podróżują służbowo lub turystycznie i potrzebują auta wyłącznie na własny użytek. Taka opcja sprawdzi się również, jeśli Twój samochód jest chwilowo niedostępny lub chcesz samodzielnie przetestować konkretny model. Zastanawiasz się nad wynajmem, ale robisz to pierwszy raz i nie masz pojęcia, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę? Chcesz wiedzieć jak tanio wypożyczyć samochód na miarę Twoich potrzeb? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Na czym polega wynajem samochodu?

Zanim zastanowimy się, jak wynajmować samochód, żeby podjąć korzystną decyzję, wyjaśnijmy sobie, na czym w ogóle polega wypożyczenie auta. W przypadku najmu krótkoterminowego, Ty wybierasz samochód dostępny we flocie wypożyczalni i w zamian za jego użytkowanie (na określonych warunkach) uiszczasz konkretną sumę pieniędzy. Najem krótkoterminowy, jak sama nazwa wskazuje, oznacza możliwość korzystania z pojazdu w okresie kilku – kilkudziesięciu dni. Jeżeli potrzebujesz samochodu na dłużej, możesz zdecydować się na najem średnioterminowy, który zazwyczaj może trwać nawet do kilkudziesięciu miesięcy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku najmu długoterminowego, który z reguły polega na podpisaniu umowy obowiązującej w okresie kilku lat. Najem długoterminowy jest związany z koniecznością uiszczania comiesięcznych rat, natomiast po wygaśnięciu umowy, klient z reguły może podjąć decyzję o wykupieniu pojazdu. Najem długoterminowy jest bardzo ciekawą opcją dla osób, które nie chcą lub nie mogą zdecydować się na kupno bądź leasing samochodu.

Wynajem samochodów: na co zwracać uwagę?

Czas na konkrety: jak wynająć samochód i skutecznie analizować dostępne oferty najmu? Przede wszystkim, staraj się uniknąć pochopnego podejmowania decyzji. Przeglądając propozycje wynajmu musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jakich?

  • Najem długoterminowy. Sprawdzając zasady wypożyczenia samochodu w przypadku najmu długoterminowego koniecznie upewnij się, czy wypożyczalnia będzie wymagała wpłaty początkowej i jeśli tak, to w jakiej wysokości. Dzięki temu jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretny model auta, będziesz w stanie upewnić się, że posiadasz wystarczającą ilość środków niezbędnych do uiszczenia ewentualnej wpłaty własnej. Poza tym, zastanawiając się jak wypożyczyć samochód w Polsce w ramach oferty długoterminowej, miej na względzie koszty późniejszego wykupienia auta. Zanim podpiszesz umowę najmu postaraj się podjąć decyzję na temat wykupu i sprawdź, ile to będzie kosztowało.

 

  • Najem krótkoterminowy. Zarówno w przypadku najmu krótko-, jak i długoterminowego, bardzo duże znaczenie ma kwestia ewentualnych opłat za uszkodzenie pojazdu. Przeczytaj dokładnie podpisywaną umowę i zwróć uwagę na odpowiednie zapisy. Istotną kwestią jest także kaucja, której wypożyczalnia może wymagać od klienta wynajmującego pojazd. Upewnij się, że będziesz w stanie uregulować tę należność.

 

Bez względu na to, jaki rodzaj najmu wybrałaś(eś), musisz mieć na względzie kilka dodatkowych kwestii. Co to oznacza?

  • Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane. Lista wymaganych dokumentów może się różnić w zależności od tego, z oferty jakiej wypożyczalni zamierzasz skorzystać, wybranej opcji najmu itp. Jeżeli zależy Ci na sprawnym podpisaniu umowy, postaraj się dowiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne z odpowiednim wyprzedzeniem, dając sobie czas na ich bezproblemowe skompletowanie.

 

  • Przeanalizuj kwestie ubezpieczenia. Samochód musi mieć ubezpieczenie, to oczywiste, ale jeśli planujesz jego wynajem, koniecznie musisz sprawdzić, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w wypożyczalni, na którą się zdecydowałaś(eś). Upewnij się, jaki jest zakres ochrony, która strona płaci itp.

 

  • Zastanów się, czy zależy Ci na podstawieniu samochodu we wskazane miejsce. Jeżeli żyjesz w ciągłym biegu lub podróżujesz samolotem, ciekawym rozwiązaniem będzie podstawienie samochodu do wybranego przez Ciebie punktu lub na teren lotniska. Osoby, którym zależy na skorzystaniu z podobnej usługi powinny mieć to na względzie już na etapie wybierania odpowiedniej wypożyczalni samochodów.

 

  • Zwróć uwagę na limit kilometrów. W sytuacji, w której wypożyczalnia nakłada limity kilometrów, dobrze przemyśl, jaki limit będzie w Twoim przypadku najbardziej odpowiedni. W miarę możliwości postaraj się jak najdokładniej obliczyć liczbę potrzebnych kilometrów, co ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

 

  • Upewnij się, czy w razie potrzeby otrzymasz samochód zastępczy. Kwestia dostępności samochodu zastępczego ma szczególne znaczenie, jeśli wypożyczasz samochód na dłuższy czas. Niestety, nie zawsze możesz przewidzieć lub uniknąć uszkodzenia czy awarii auta, dlatego sprawdzaj, czy i kiedy otrzymasz od wypożyczalni samochód zastępczy.

Co jest potrzebne do wypożyczenia samochodu?

Nie masz pojęcia, jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia samochodu? Pamiętaj, że to kwestia indywidualna, uzależniona od wymagań konkretnej wypożyczalni, jednak zazwyczaj klient musi przedstawić:

  • Dowód osobisty
  • Prawo jazdy
  • Kartę kredytową

Czy planując wypożyczenie samochodu musisz mieć kartę kredytową? Często taki jest wymóg wypożyczalni, ale nie zawsze jej posiadanie jest obowiązkowe. Jak wypożyczyć samochód bez karty kredytowej? Najprostszym rozwiązaniem będzie wybieranie ofert wypożyczalni, w których taka karta nie jest wymagana i można ją będzie zastąpić, na przykład, kartą debetową lub rozliczyć się gotówkowo.

Ile trzeba mieć lat, żeby wypożyczyć samochód?

Wiesz już, jakie dokumenty są niezbędne do wynajęcia samochodu, ale co dalej? Co warto wiedzieć, planując wynajem samochodu? Przede wszystkim, nie zapominaj, że w przypadku niektórych wypożyczalni obowiązują limity wiekowe. Bardzo często wypożyczalnia decyduje się na wynajem pojazdów wyłącznie osobom, które, na przykład, ukończyły 20 lat. To kwestia indywidualna, dlatego przed wynajmem sprawdź, jak wyglądają limity wiekowe w przypadku wybranej wypożyczalni.

Ile trzeba mieć prawo jazdy, żeby wypożyczyć auto? Znowu – to zależy od polityki wypożyczalni. Musisz jednak być przygotowana(y) na to, że niektóre wypożyczalnie będą wymagały posiadania prawa jazdy od minimum 12-nastu miesięcy. Właśnie dlatego, tak istotne jest zapoznanie się z regulaminem wypożyczalni samochodów, jeszcze zanim zdecydujesz się na wnikliwą analizę jej oferty.

Warunki wypożyczenia samochodu – jak analizować oferty cenowe?

Nie jest tajemnicą, że cena ma zazwyczaj bardzo duże znaczenie dla klientów chcących wynająć auto. Szukasz odpowiedzi na pytanie, gdzie tanio wypożyczyć samochód? Musisz pamiętać, że to, jak najtaniej wynająć samochód to kwestia, która wymaga dokładnego porównania parametrów oferty. Co przede wszystkim warto mieć na uwadze, jeśli sprawdzasz, ile kosztuje wypożyczenie auta? Stosunek ceny najmu do limitu kilometrów. Zawsze analizując cenę, miej na uwadze ewentualny limit kilometrów, którego dotyczy. Może się zdarzyć, że bardzo atrakcyjna na pozór cena będzie odnosiła się do relatywnie niewielkiego limitu kilometrów. Poza tym, cenę należy porównywać również w kontekście dodatkowych usług, jakie proponuje wypożyczalnia (usługa door to door, wyposażenie samochodu, auto zastępcze itp.).

Gdzie wypożyczyć samochód?

Wyjaśniliśmy Ci, na co musisz zwrócić uwagę, jeżeli planujesz wynajem auta, jakie dokumenty mogą być wymagane przez wypożyczalnie i co zasługuje na szczególną uwagę podczas analizy proponowanych ofert. Jeżeli nie wiesz, gdzie wynająć samochód, a podróżujesz za pośrednictwem transportu lotniczego, sprawdź wcześniej ceny wynajmu samochodu w wypożyczalniach działających bezpośrednio na lotnisku i porównaj je z cenami najmu wypożyczalni, które funkcjonują w mieście, do którego przyleciałaś(eś), proponujących podstawienie samochodu na teren lotniska. To pozwoli Ci wybrać najbardziej korzystną pod względem finansowym ofertę. Porównanie dostępnych ofert jest o tyle łatwiejsze, że dzisiaj bardzo często można to zrobić za pośrednictwem Internetu.

PODSUMUJMY: co trzeba wiedzieć, żeby wybrać najlepszą wypożyczalnię samochodów? Przede wszystkim, zacznij od określenia własnych oczekiwań i możliwości finansowych. Musisz pamiętać, że cena wynajmu auta będzie w praktyce uzależniona od szeregu czynników, takich jak: limit kilometrów, wybrane wyposażenie dodatkowe czy model pojazdu. Analizując dostępne oferty sprawdź, jakie dokumenty będą wymagane przez wypożyczalnię, jaki jest proponowany limit kilometrów, jak wygląda kwestia ubezpieczenia i samochodu zastępczego itp. Decyzję o wynajmie postaraj się dobrze przemyśleć i nie zapominaj, że inaczej powinien wyglądać proces decyzyjny w przypadku najmu krótkoterminowego, a inaczej w przypadku ofert długoterminowych.

© 2019 Dolcar Sp. z o.o. Sp.k Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podaj numer telefonu, oddzwonimy!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.

CALL

Drogi Gościu !

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI