+48 600 975 414 | +48 600 834 505
dolcar@dolcar.eu
Change language to:
Facebook Instagram

Uszkodzenie samochodu zastępczego: o czym musisz pamiętać?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez sprawnego samochodu, zwłaszcza jeśli codziennie dojeżdża się do pracy lub rozwozi dzieci do szkoły. Instytucja samochodu zastępczego ma więc kolosalne znaczenie, na przykład, jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego, Twoje auto zostanie uszkodzone. Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy? Jak sama nazwa wskazuje, jeżeli to nie Ty byłaś/byłeś sprawcą wypadku, możesz starać się o auto zastępcze z OC sprawcy kolizji, niezależnie od tego, czy Twój samochód był użytkowany prywatnie, czy w celach firmowych.

Warto jednak pamiętać, że od tej zasady może istnieć kilka odstępstw – ubezpieczalnia może odmówić sfinansowania samochodu zastępczego, na przykład, jeśli posiadasz inne auto, które możesz wykorzystywać w ten sam sposób lub na co dzień samochodu używałaś(eś) bardzo rzadko. Pamiętaj, że wynajmując samochód z OC sprawcy musisz wybrać samochód tej samej (ewentualnie niższej) klasy, jak uszkodzone auto.

Jakie są konsekwencje uszkodzenia samochodu zastępczego?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy korzystając z floty ubezpieczyciela, czy oferty warsztatu, który naprawia Twoje auto (alternatywą jest również wypożyczalnia samochodów z OC), musisz w pierwszej kolejności bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie warunki wynajmu pojazdu. Zawsze czytaj umowę najmu i nie podpisuj jej, jeśli nie rozumiesz jakichkolwiek zapisów – w takiej sytuacji najpierw poproś o ich wyjaśnienie.

Co w sytuacji, jeśli nastąpi uszkodzenie samochodu zastępczego, na przykład, na parkingu? Po pierwsze, jeszcze zanim podpiszesz umowę najmu, dokładnie sprawdź, czy w ogóle oraz w jaki sposób odpowiadasz za ewentualne uszkodzenie zastępczego auta, również w sytuacji, kiedy uszkodzenie nie powstało z Twojej winy, na przykład, jeżeli niezidentyfikowana osoba urwie lusterko auta lub porysuje karoserię. To bardzo ważne – musisz świadomie decydować się na zaproponowane warunki.

Poza tym, jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania samochodu, sprawdź, co najpierw musisz zrobić, jeśli powstanie szkoda w aucie zastępczym. Bardzo możliwe, że strona wypożyczająca Ci samochód będzie wymagała od Ciebie podjęcia określonych kroków. Wiedza na temat podobnych oczekiwań pozwoli Ci odpowiednio zareagować. Co więcej, dokładnie przestudiuj również regulamin firmy, w punktach dotyczących najmu samochodu zastępczego, z której usług korzystasz.

Uszkodzony samochód zastępczy: co zrobić?

Stało się, uszkodziłem auto zastępcze, co dalej? Spokojnie! Zerknij do podpisanej umowy najmu i regulaminu firmy wypożyczającej samochód i sprawdź, czy oraz za jakie uszkodzenie pojazdu zastępczego odpowiadasz oraz do jakiej kwoty odpowiedzialność spoczywa na Twoich barkach. Stosowne zapisy umowy będą regulowały sposób postępowania w sytuacji, kiedy uszkodzony zostanie Twój samochód zastępczy. Znów przypominamy o tym, że kwestia odpowiedzialności za szkody powinna być przez bardzo dokładnie Ciebie sprawdzona jeszcze przed podpisaniem umowy.

Ważnym momentem jest również odbiór samochodu zastępczego. Przed rozpoczęciem użytkowania pojazdu, w obecności pracownika, od którego odbierasz auto, postaraj się dokładnie sprawdzić jego stan i zlokalizować wszystkie ewentualne uszkodzenia. Upewnij się, że każde, nawet najdrobniejsze uszkodzenie, będzie wyszczególnione w podpisywanych przez Ciebie dokumentach najmu.

PODSUMUJMY! Jeżeli zdecydowałaś(eś) się na wynajem samochodu zastępczego, musisz wiedzieć, co dzieje się w sytuacji uszkodzenia auta, z Twojej winy lub winy innej osoby. Zawsze wnikliwie studiuj podpisywaną umowę oraz regulamin firmy, z której usług decydujesz się korzystać. Sprawdzaj, czy i jaka jest Twoja odpowiedzialność w sytuacji pojawienia się szkody, a jeśli czegokolwiek nie rozumiesz – pytaj! Poza tym, zwróć uwagę również na to, jakie są wymagania firmy wynajmującej samochód dotyczące Twojego postępowania w momencie pojawienia się szkody. Sprawdź, czy i w jakich przypadkach firma będzie wymagała natychmiastowego wezwania policji itp.

© 2019 Dolcar Sp. z o.o. Sp.k Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podaj numer telefonu, oddzwonimy!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.

CALL

Drogi Gościu !

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI