W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez sprawnego samochodu, zwłaszcza jeśli codziennie dojeżdża się do pracy lub rozwozi dzieci do szkoły. Instytucja samochodu zastępczego ma więc kolosalne znaczenie, na przykład, jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego, Twoje auto zostanie uszkodzone. Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy? Jak sama nazwa wskazuje, jeżeli to nie Ty byłaś/byłeś sprawcą wypadku, możesz starać się o auto zastępcze z OC sprawcy kolizji, niezależnie od tego, czy Twój samochód był użytkowany prywatnie, czy w celach firmowych.
Czy uszkodzenie samochodu zastępczego wiąże się z jakimiś konsekwencjami?
Uszkodzenie auta zastępczego pociąga za sobą zarówno skutki finansowe, jak i prawne, a zakres odpowiedzialności zależy od zapisów umowy oraz okoliczności zdarzenia. Jeśli do szkody doprowadził najemca, to właśnie on odpowiada za konsekwencje – wówczas musi zapłacić za naprawę z własnej kieszeni lub koszty te pokrywane są z autocasco wypożyczalni. Warto jednak pamiętać, że często wiąże się to z koniecznością poniesienia tzw. udziału własnego; jego wysokość potrafi być bardzo różna – od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
w przypadku, gdy winę ponosi inny kierowca, wszelkie wydatki związane z naprawą pokrywa ubezpieczenie OC sprawcy. Zdarza się jednak, że nie można ustalić sprawcy lub doszło do niefortunnego incydentu niezależnego od użytkownika – wtedy osoba korzystająca z pojazdu może zostać obciążona kosztami w całości albo częściowo.
Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy:
- szkoda nie zostanie zgłoszona w terminie,
- samochód używany był niezgodnie z warunkami umowy,
- nastąpiło przekazanie auta osobie bez uprawnień,
- pojazd był prowadzony pod wpływem alkoholu.
Dlatego tak istotne jest dokładne zapoznanie się z treścią kontraktu przed odbiorem samochodu i staranne udokumentowanie jego stanu wyjściowego – pozwala to uniknąć późniejszych nieporozumień dotyczących ewentualnych szkód powstałych podczas użytkowania pojazdu zastępczego.
Co należy zrobić gdy uszkodzimy samochód zastępczy?
Stało się, uszkodziłem auto zastępcze, co dalej? Spokojnie! Jeśli tylko dostrzeżesz jakiekolwiek uszkodzenie samochodu, niezwłocznie powiadom o tym wypożyczalnię, a w wiadomości dokładnie opisz przebieg sytuacji i dołącz fotografie zniszczeń. W przypadku kolizji bądź poważniejszych uszkodzeń wezwij policję – notatka sporządzona przez funkcjonariuszy często jest wymagana zarówno przez ubezpieczyciela, jak i samą firmę wynajmującą podczas rozpatrywania sprawy. Po zdarzeniu postępuj zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez wypożyczalnię, unikaj samodzielnych prób naprawy bez ich wyraźnej akceptacji; takie działania mogą skutkować koniecznością pokrycia całych kosztów naprawy z własnej kieszeni. Wypożyczalnia zazwyczaj poprosi cię o przesłanie kopii niezbędnych dokumentów lub protokołów oraz o zachowanie wszelkich dowodów dotyczących incydentu. Gdy auto przestanie być sprawne, skontaktuj się z wypożyczalnią w celu ustalenia zwrotu pojazdu oraz ewentualnego przekazania innego samochodu na dalszy czas najmu.
Co w sytuacji, jeśli nastąpi uszkodzenie samochodu zastępczego, na przykład, na parkingu? Po pierwsze, jeszcze zanim podpiszesz umowę najmu, dokładnie sprawdź, czy w ogóle oraz w jaki sposób odpowiadasz za ewentualne uszkodzenie zastępczego auta, również w sytuacji, kiedy uszkodzenie nie powstało z Twojej winy, na przykład, jeżeli niezidentyfikowana osoba urwie lusterko auta lub porysuje karoserię. To bardzo ważne – musisz świadomie decydować się na zaproponowane warunki.
Zwracając uwagę na zapisy dotyczące udziału własnego oraz zakresu odpowiedzialności już na etapie zawierania umowy – łatwiej przygotujesz się na różne scenariusze. Istotne jest również, aby przed odebraniem pojazdu podpisać protokół odbioru, w którym powinny być szczegółowo wskazane wszystkie istniejące już rysy czy wgniecenia.
Dzięki przestrzeganiu tych zasad można uniknąć zbędnych wydatków i sprawniej przejść przez proces likwidacji szkody zgodnie z warunkami umowy i regulaminem wypożyczalni.
PODSUMUJMY! Jeżeli zdecydowałaś(eś) się na wynajem samochodu zastępczego, musisz wiedzieć, co dzieje się w sytuacji uszkodzenia auta, z Twojej winy lub winy innej osoby. Zawsze wnikliwie studiuj podpisywaną umowę oraz regulamin firmy, z której usług decydujesz się korzystać. Sprawdzaj, czy i jaka jest Twoja odpowiedzialność w sytuacji pojawienia się szkody, a jeśli czegokolwiek nie rozumiesz – pytaj! Poza tym, zwróć uwagę również na to, jakie są wymagania firmy wynajmującej samochód dotyczące Twojego postępowania w momencie pojawienia się szkody. Sprawdź, czy i w jakich przypadkach firma będzie wymagała natychmiastowego wezwania policji itp.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej wypożyczalni samochodów w Warszawie, zapewniamy wynajem aut z OC sprawcy, umożliwiając poszkodowanym szybkie i wygodne korzystanie z pojazdu zastępczego.