+48 600 975 414 | +48 600 834 505
dolcar@dolcar.eu
Change language to:
Facebook Instagram

Leasing czy wynajem długoterminowy? Przedsiębiorco – wybierz mądrze!

Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz samochodu, ale nie chcesz zdecydować się na tradycyjny zakup? Nie masz odpowiednich środków lub nie chcesz ich w ten sposób spożytkować? W takim razie, do dyspozycji masz dwa alternatywne rozwiązania: leasing oraz wynajem długoterminowy. Które z nich warto wybrać? Leasing czy długoterminowy wynajem samochodu? Pamiętaj, że Twoja decyzja powinna być możliwie jak najlepiej przemyślana, dlatego porównaj obie opcje w kontekście własnych potrzeb.

Czym jest najem długoterminowy?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, na co warto się zdecydować, leasing czy wynajem auta, spróbujmy krótko opisać usługę najmu długoterminowego. Na czym polega długoterminowy wynajem aut? Najem długoterminowy oznacza zawarcie umowy wynajmu pomiędzy klientem, a wypożyczalnią samochodów, w ramach której klient może użytkować w ustalonym okresie wybrany samochód, regulując comiesięczną ratę. Zastanawiając się, co się bardziej opłaca, leasing czy wynajem, warto zwrócić uwagę na kwestie wpłaty początkowej. Wypożyczalnia może, ale nie musi wymagać od wynajmującego uiszczenia konkretnej sumy pieniędzy. Weź pod uwagę również kwestię limitu kilometrów – niektóre wypożyczalnie decydują się na ustalenie konkretnego pułapu, którego użytkownik nie może przekroczyć. Jeśli mimo wszystko tak się zdarzy, możliwe że klient będzie zobowiązany do wniesienia określonej opłaty. Limity nie funkcjonują w każdej wypożyczalni, ale jest to ważny element procesu decyzyjnego. Ponadto, po zakończeniu wynajmu zazwyczaj samochód można wykupić, ale ostatecznie jest to indywidualna decyzja klienta.

Na czym polega leasing?

Leasing samochodu, podobnie jak wynajem długoterminowy, to umowa umożliwiająca korzystanie z pojazdu określonych ramach czasowych. Po zakończeniu umowy Klient może zdecydować się na wykupienie użytkowanego auta – zazwyczaj kwota wykupu jest relatywnie niska. Warto pamiętać, że leasing dzieli się na leasing operacyjny i finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego, podatek VAT jest płacony razem z każdą kolejną ratą. Raty leasingowe uiszczane co miesiąc stanowią z kolei koszty uzyskania przychodu. Na nieco innych zasadach działa leasing finansowy. Wybierając leasing finansowy przedsiębiorca musi zapłacić od razu całą należność z tytułu podatku VAT, natomiast jako koszty uzyskania przychodu traktowana jest jedynie część odsetkowa comiesięcznej raty leasingowej. Te różnice powinny mieć dla przedsiębiorcy duże znaczenie na etapie wyboru konkretnej oferty leasingowej – przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się dokładnie zastanowić, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne i określić własne oczekiwania.

Porównanie leasingu i wynajmu długoterminowego: o czym należy pamiętać?

Wiemy już, czym jest leasing i wynajem długoterminowy, teraz możemy przejść do meritum, czyli porównania tych dwóch opcji. Leasing a wynajem długoterminowy samochodów: o jakich podobieństwach warto pamiętać? Przede wszystkim, musisz mieć na względzie, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu czy jego leasingowanie, w czasie trwania umowy, to nie Ty będziesz właścicielem pojazdu, co może przełożyć się na swobodę dysponowania autem i poziom decyzyjności. Korzystając z samochodu w ramach umowy najmu lub umowy leasingowej musisz stosować się do jej postanowień, co niekiedy wiąże się z konkretnymi ograniczeniami. Miej to na uwadze i bardzo wnikliwie studiuj postanowienia podpisywanej umowy.

Leasing a wynajem długoterminowy – różnice, które warto znać

Znasz podobieństwa, a co z różnicami? Leasing a wypożyczenie samochodu – co różni te dwa rozwiązania?

  • Długość umowy. Zastanawiając się: leasing vs wynajem długoterminowy, weź pod uwagę Twoje oczekiwania dotyczące długości umowy. Najczęściej umowa leasingowa jest o kilka lat dłuższa niż umowa najmu długoterminowego, dzięki czemu decydując się na wynajem masz szansę za jakiś czas zmienić samochód na inny, interesujący Cię model. Ostatecznie jednak optymalna długość umowy to w dużej mierze kwestia indywidualna, dlatego już na etapie podejmowania decyzji o wyborze pomiędzy leasingiem a najmem, określ własne potrzeby pod tym względem.

 

  • Kwestia wykupu auta po zakończeniu umowy. Zanim podejmiesz decyzję co wybrać: wynajem czy leasing samochodu, zastanów się, czy zależy Ci na późniejszym wykupieniu użytkowanego pojazdu. To bardzo ważne, ponieważ jedną z głównym różnic pomiędzy leasingiem oraz wynajmem długoterminowym jest wysokość opłaty za wykupienie auta. Zazwyczaj w przypadku leasingu koszt wykupienia samochodu jest niższy, w porównaniu do najmu długoterminowego, ale ostateczna wysokość wykupu jest uzależniona od konkretnej oferty, dlatego jeśli planujesz wykupienie samochodu, porównuj koszty.

 

  • Opłata wstępna. Co korzystniej wybrać: leasing czy wynajem? Wybierając pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami musisz przeanalizować wysokość opłaty wstępnej. Z reguły w przypadku ofert leasingowych opłata początkowa może (ale nie musi) być większa niż w przypadku najmu długoterminowego. Leasingodawcy zazwyczaj wymagają konkretnej opłaty, natomiast wypożyczalnie samochodów często z niej rezygnują. Dlaczego to tak istotne? Zastanawiając się co wybrać, długoterminowy wynajem samochodów czy leasing, rozważ kwestię własnych możliwości finansowych.

 

  • Limit kilometrów. Porównując leasing samochodu osobowego, a wynajem pojazdu, musisz pamiętać o wspomnianym już wyżej limicie kilometrów. W przypadku wynajmu samochodu, bardzo często wypożyczalnie decydują się na nałożenie określonego limitu kilometrów (jazda ponad limitem może oznaczać konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty). Właśnie dlatego, decydując się na wynajem, musisz bardzo dobrze przeanalizować kwestię optymalnego limitu i zastanowić się, jaka ilość kilometrów będzie dla Ciebie wystarczająca.

 

  • „Opieka” nad użytkowanym samochodem. Nie wiesz co będzie dla Ciebie lepsze: leasing czy wynajem długoterminowy? W przypadku najmu długoterminowego, wypożyczalnie bardzo często roztaczają nad użytkowanymi przez klientów samochodami „parasol” opieki, dbając o ubezpieczenie, serwis itp. Oczywiście, zakres tych usług to kwestia indywidualna, dlatego zawsze dokładnie czytaj podpisywane umowy. Możliwość skorzystania z takiej opieki może być atrakcyjnym rozwiązaniem z punktu widzenia osób, które są bardzo zajęte i zależy im na tym, żeby wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem auta zostały przeniesione na specjalistów. Dodatkowo, wypożyczalnie często proponują również profesjonalne zarządzanie flotą przedsiębiorstwa, co może być ciekawą opcją, jeśli dana firma decyduje się na wynajęcie kilku samochodów za pośrednictwem jednej wypożyczalni.

Co się lepiej opłaca: leasing czy wynajem?

Wiedząc, jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy leasingiem, a wynajmem długoterminowym, możesz podjąć bardziej świadomą, odpowiedzialną decyzję. W takim razie, co wybrać: samochód w leasing czy na wynajem?

Leasing będzie doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy już po wygaśnięciu umowy leasingowej planują wykupienie samochodu. Leasing zazwyczaj oznacza możliwość wykupienia pojazdu za relatywnie niewielką kwotę, natomiast wynajem długoterminowy może wiązać się z koniecznością uiszczenia większej należności. Właśnie dlatego, już podczas rozważania leasingu i wynajmu długoterminowego, warto określić swoje dalsze plany związane z użytkowanym pojazdem.

Wynajem długoterminowy z kolei jest ciekawą opcją dla osób, które cenią sobie możliwość częstej wymiany samochodów. Po zakończeniu umowy najmu (często krótszej niż w przypadku leasingu), klient może zdecydować się na wynajem kolejnego samochodu, dostosowanego do zmieniających się potrzeb, rezygnując jednocześnie z wykupienia wcześniej użytkowanego pojazdu. Dodatkowo, zazwyczaj brak opłaty wstępnej może być bardzo korzystny z perspektywy przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich środków lub chcą je wykorzystać w inny sposób.

Reasumując! Leasing a wynajem długoterminowy – jak wypada porównanie? Oba rozwiązania mają wiele niekwestionowanych zalet i są ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego. Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, dlatego postaraj się je skonkretyzować podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

© 2019 Dolcar Sp. z o.o. Sp.k Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podaj numer telefonu, oddzwonimy!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.

CALL

Drogi Gościu !

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

ZGADZAM SIĘ POLITYKA PRYWATNOŚCI